Potęga umysłu

Logiczne myślenie pozwala nam na podejmowanie sprawdzonych decyzji. Kalkulujemy, rozważamy plusy i minusy, szacujemy ryzyko, a następnie kierujemy się ku konkretnemu rozwiązaniu. Trening naszego umysłu przebiega na wielu płaszczyznach. Okazuje się, że w sukcesie mogą nam pomóc popularne gry.

Zwykło się mawiać, że planszówki należą do rozrywek losowych. Nieco przypominając w tym aspekcie karty, którym nie zaradzi nawet największy strateg. I rzeczywiście, duża część gier jest nastawiona na prostą interakcję oraz ograniczoną liczbę zasad. Względy również należą do oczywistych, nie lubimy zagłębiać się w szczegóły. Przygotowanie do bardziej skomplikowanych pozycji może być bardzo długie. Na gry planszowe decydujemy się zaś ze względu na potencjalną rozrywkę. Nie każdy chcę brnąć przez długie poradniki.

Istnieją jednak tytuły, które pozwalają osiągnąć sukces na polu strategicznego myślenia. Osadnicy z catanu cieszą się stałą popularnością właśnie z tego względu. Dróg zwycięstwa jest kilka, a do każdej prowadzi szereg przemyślanych decyzji. Gra posiada rozbudowany świat, bogatą tradycję oraz stale odnawiane serie. Każda partia przebiega zaś nieco inaczej.

Te ostatnie cieszą zwłaszcza osoby lubiące konkretną tematykę. Ciężko bowiem inaczej nazwać popularność odmiany, rozgrywającej się w świecie ,,Gry o tron”. Dodatkowy smaczek pozwala nam na lepszą zabawę oraz poniekąd jest tematem rozmów. Gry planszowe również czerpią garściami z kultury masowej. Stąd też liczne reedycje, skierowane do fanów konkretnych serii.